انواع آستین لباس

انواع آستین لباس

آستین یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای طراحی لباس است که هم از لحاظ کاربرد اهمیت بسیار زیادی دارد، هم از لحاظ زیبایی لباس. شما می‌توانید انواع مدل‌های آستین لباس را با استفاده از هر نوع پارچه‌ای که دوست دارید بدوزید. در این یادداشت شما را با انواع آستین لباس آشنا خواهیم کرد.

 

آستین لباس چیست؟

۱. آستین بخش مهمی از هر مدل لباس (پیراهن، بلوز، کت، ژاکت و غیره) است که بازوی شما را می‌پوشاند.

۲. قد آستین لباس می‌تواند کوتاه، متوسط یا بلند باشد.

۳. آستین سرخود و آستین‌های جدا دو نوع کلی برای دوخت آستین هستند.

۴. سایز آستین بسته به فرم آن می‌تواند تنگ یا گشاد باشد.

۵. معمولاً به لباسی که برش حلقه آن به خط شانه ختم می‌شود، لباس بدون آستین گفته می‌شود.

 

۱۵ مدل مختلف آستین لباس

در حال حاضر آستین لباس‌ها مدل‌های بسیار متنوعی دارند و می‌توانند شل و گشاد، صاف یا پف‌دار، بلند یا کوتاه باشند و از هر نوع پارچه‌ای دوخته شوند.

 

آستین مدل Set-in

این مدل آستین به خط لباس در قسمت زیر بغل و دور شانه دوخته می‌شود. اکثر لباس‌ها این مدل آستین را دارند، مگر اینکه آستینشان یک‌سره باشد.

 

آستین کلوش

این مدل آستین‌بلند که آستین زنگوله‌ای نیز نامیده می‌شود، در اطراف شانه و بازو تنگ است و در اطراف مچ دست گشاد می‌شود.

 

آستین‌کوتاه مدل کپ یا کلاهی

این مدل آستین بسیار کوتاه است و قد آن خیلی از قسمت شانه پایین‌تر نمی‌آید و حتی به قسمت زیر بغل شما هم نمی‌رسد. فرم آن نیز می‌تواند کشی و تنگ، یا کاملاً گشاد و آزاد باشد.

 

آستین کیمونو

آستین کیمونو به آن مدل آستینی گفته می‌شود که یکسره به پارچه لباس متصل است و حلقه آستین ندارد. به طور کلی، آستین کیمونو پهن، یکپارچه و گشاد است و معمولاً برای دوختن لباس و مانتو به سبک کیمونو ژاپنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آستین رگلان

آستین مدل رگلان به جای سر شانه، از قسمت گردن لباس آغاز می‌شود و به واسطه‌ی این ویژگی راحت‌تر دستان خود را حرکت دهید. معمولاً از این نوع آستین برای دوختن لباس ورزشی و روزمره استفاده می‌شود.

 

آستین فانوسی (bishop)

آستین فانوسی از روی شانه کمی تنگ است و هرچه به سمت مچ دست پیش می‌رود، گشادتر می‌شود. سپس روی قسمت مچ دست شما جمع می‌شود.

 

آستین پروانه‌ای

این مدل آستین هم درست مثل آستین کلوش در اطراف شانه و بازو تنگ است و در اطراف مچ دست گشاد می‌شود، با این تفاوت که قد آن بلند نیست و کل دست شما را نمی‌پوشاند.

 

آستین چین‌دار

این مدل آستین تقریباً شبیه به آستین مدل پروانه‌ای است، با این تفاوت که کمی کوتاه‌تر، عریض‌تر و گشادتر است.

 

آستین دلمان

حلقه این مدل آستین در قسمت زیر بغل بسیار گشاد است، اما آستین‌ها به تدریج و هرچه به سمت مچ دست شما پیش می‌روند، باریک‌تر می‌شوند.

 

آستین پفی

پارچه آستین پفی در قسمت سر شانه و مچ دست جمع می‌شود، اما روی دیگر قسمت‌های دست شما کاملاً پفی و گشاد می‌ایستد.

 

آستین شنلی

این مدل آستین همان‌طور که از نامش پیداست، درست مثل شنل است؛ یعنی در قسمت روی شانه شما تنگ است و سپس کاملاً گشاد و رها می‌ایستد.

 

آستین بادکنکی

پارچه آستین بادکنکی درست مثل آستین پفی، در قسمت سرشانه و مچ دست جمع می‌شود، اما روی دیگر قسمت‌های دست شما کاملاً پفی و گشاد می‌ایستد. قد آن بلند است و گاهی اوقات از کمی پایین‌تر از شانه پف می‌کند، اما در هر صورت حالتی مخروطی دارد.

 

آستین چاک‌دار

آستین چاک‌دار آستینی است که در قسمت وسط آن یک شکاف وجود دارد و معمولاً بخشی از بازوی شما را نمایان می‌کند.

 

آستین ژیگو

این مدل آستین در قسمت سر شانه تا کمی روی بازو پفی و گشاد می‌ایستد، اما از آن‌جا تا مچ دست کاملاً تنگ می‌شود.

 

آستین تی‌شرت

این مدل آستین در حقیقت فرمی از آستین set-in است که قد کوتاهی دارد، از سر شانه شما آغاز می‌شود و تا وسط بازوی ادامه پیدا می‌کند.