استایل-مونوکروم

همه چیز درباره استایل مونوکروم

معمولاً همه ما در روزهای پرمشغله یا روزهایی که وقت و حوصله ست کردن لباس‌های خود را نداریم، استایل مونوکروم یا استایل تک‌رنگ را انتخاب می‌کنیم؛ به عنوان مثال، یک پلیور یقه اسکی، یک شلوار، یک کت چرم و یک جفت بوت به رنگ مشکی می‌تواند استایل مونوکروم جذابی ایجاد کند. البته بهتر است به یاد داشته باشید که رنگ مشکی، آسان‌ترین رنگی است که می‌توانید با استفاده از آن استایل مونوکروم داشته باشید. انجام دادن این کار با رنگ‌های دیگر می‌تواند کمی سخت و گیج‌کننده باشد؛ به خصوص اگر رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید روشن و درخشان باشند؛ اما نگران نباشید، با رعایت چند نکته ساده و کاربردی، می‌توانید بدون هیچ زحمتی یک استایل مونوکروم زیبا داشته باشید. در این یادداشت شما را با رنگ‌های مناسب برای یک استایل مونوکروم و نحوه استفاده از این رنگ‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

استایل مونوکروم چیست؟

عبارت مونوکروم از دو بخش تشکیل شده است. مونو به معنی «تک» و کروم به معنی «رنگ» است. در کل استایل مونوکروم به استایل-مونوکروممعنی استفاده از یک رنگ یا طیف‌های مختلف یک رنگ در پوشش است. اولین قدم برای داشتن یک استایل مونوکروم، انتخاب رنگ لباس است. انتخاب کردن رنگی که می‌خواهید در استایل خود به کار ببرید بسیار مهم است. بهتر است این رنگ با ویژگی‌های ظاهری شما مانند رنگ پوست و مو متناسب باشد و علاوه بر این، رنگی باشد که با پوشیدن آن احساس راحتی و اعتماد به نفس داشته باشید.

به عنوان یک تمرین برای یاد گرفتن اینکه چگونه استایل مونوکروم داشته باشید، می‌توانید به سراغ کمد لباس خود بروید و تمام لباس‌هایتان که هم‌رنگ هستند و می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید را بیرون بیاورید. مثلاَ تمام شلوارها، دامن‌ها، پیراهن‌ها و ژاکت‌های هم‌رنگ را جدا کنید. سپس شروع کنید به امتحان کردن این لباس‌ها در کنار هم. ببینید چه لباس‌هایی در کنار هم خوب به نظر می‌رسند و چه لباس‌هایی با هم هماهنگ نیستند. به این روش می‌توانید چند دست لباس انتخاب کنید که بسیار کاربردی‌اند و برای ایجاد استایل مونوکروم به کارتان می‌آیند.

در ادامه، چند نکته کاربردی برای شما بیان می‌کنیم که بهتر است برای ایجاد استایل مونوکروم آن‌ها را به یاد داشته باشید.

 

بهتر است پارچه لباس‌هایی که برای استایل مونوکروم انتخاب می‌کنید، با هم متفاوت اما هماهنگ باشند

برای این‌که لباس‌هایتان یکنواخت و خسته‌کننده به نظر نرسند، بهتر است پارچه لباس‌هایی که برای استایل مونوکروم انتخاب می‌کنید، با هم متفاوت اما در عین حال هماهنگ باشند. به عنوان مثال، شما می‌توانید پلیور یقه اسکی به رنگ خاکستری را با دامن و کفش براق به رنگ خاکستری ست کنید. بعضی از جنس پارچه‌هایی که می‌توانید برای داشتن استایل مونوکروم، آن‌ها را با هم ترکیب کنید عبارت‌اند از: جین و شیفون (نوعی پارچه ابریشمی)، چرم و کتان، جیر و ابریشم و پشم و پولک.

یادتان باشد که جنس کفش خود را فراموش نکنید، چون کفش هم بخشی از استایل مونوکروم به حساب می‌آید و می‌تواند استایل شما را به شکل قابل‌توجهی تحت تأثیر خود قرار بدهد. شما می‌توانید در کنار لباس‌های خود از کفش پاشنه‌بلند یا بدون پاشنه از جنس چرم یا جیر استفاده کنید.

 

تعادل برقرار کنید

استایل-مونوکرومیادتان باشد برقراری تعادل، همیشه مهم است تا تک‌رنگ بودن استایل مونوکروم شما را خسته نکند. همچنین استایل مونوکروم نباید باعث بشود که شما چاق‌تر از حالت عادی به نظر برسید. از این رو بهتر است هنگام انتخاب لباس‌های خود، حجم آن‌ها را هم در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید که پلیور بافتنی خیلی ضخیم بپوشید، بهتر است آن را با شلوار تنگ (مثلاً شلوار جین اسکینی) یا دامن مدل A-line که فیت بدن‌تان است ست کنید.

 

لباس‌های خود را متناسب با فرم بدن‌تان انتخاب کنید

به طور کلی استایل مونوکروم برای خانم‌هایی که اندام ظریفی دارند گزینه بسیار مناسبی است. استایل مونوکروماتیک می‌تواند اندام شما را باریک و بلند نشان بدهد؛ چون از سر تا پا، هارمونی رنگی یکپارچه ایجاد می‌کند.

اگر قصد دارید در استایل خود از توناژهای مختلف یک رنگ استفاده کنید، بهتر است به این نکته توجه کنید کدام توناژ (روشن یا تیره)، روی کدام قسمت از بدن شما قرار می‌گیرد. اگر به درستی با رنگ‌ها بازی کنید، می‌توانید فرم بدن خود را زیباتر نشان بدهید. به عنوان مثال، اگر پایین‌تنه شما کمی چاق است و دوست دارید که آن را متناسب‌تر نشان بدهید، بهتر است که از پوشیدن شلوار یا دامن به رنگ روشن خودداری کنید. در این حالت بهتر است که از توناژ تیره‌رنگ مورد نظر در لباس‌های پایین‌تنه و توناژهای روشن‌تر در قسمت بالاتنه استفاده کنید؛ مثلاً یک تی‌شرت به رنگ آبی روشن همراه با شلوار به رنگ سرمه‌ای.

 

حتماً از رنگ‌های متناسب با چهره خود استفاده کنید

همان‌طور که در قسمت‌های بالاتر هم اشاره کردیم، بسیار مهم است که رنگ‌های استایل مونوکروم با رنگ پوست و مو و استایل-مونوکرومچشم‌های شما هماهنگ باشد. به عنوان مثال، اگر رنگ پوست شما خیلی روشن و رنگ موهایتان بلوند است، می‌توانید به جای رنگ مشکی، از رنگ آبی تیره استفاده کنید. اگر رنگ پوست شما برنزه و رنگ موهایتان تیره است، می‌توانید از رنگ‌هایی مثل زرشکی و بنفش تیره استفاده کنید.

اگر به تازگی با استایل مونوکروماتیک آشنا شده‌اید و دوست دارید آن را امتحان کنید، بهتر است که با رنگ‌های خنثی و ساده مثل رنگ مشکی، آبی تیره، خاکستری، سبز زیتونی و قهوه‌ای استفاده کنید. این رنگ‌ها، محبوب‌ترین رنگ‌هایی هستند که در استایل مونوکروم مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً همه ما این رنگ لباس‌ها را در کمد خود داریم.

و یک نکته مهم دیگر، رنگ‌های مناسب برای داشتن استایل مونوکروماتیک در فصل بهار رنگ‌های پاستلی، در فصل تابستان رنگ‌های روشن و درخشان و در فصل پاییز و زمستان رنگ‌های گرم و تیره‌اند.

 

می‌توانید از لباس‌های طرح‌دار نیز استفاده کنید

نیازی نیست که در استایل مونوکروم خود فقط از لباس‌هایی با پارچه‌های ساده استفاده کنید. اگر دوست دارید می‌توانید لباس‌های طرح‌دار را هم امتحان کنید. با این حال بهتر است بدانید هماهنگ کردن استایل مونوکروم با استفاده از لباس‌های طرح‌دار کمی سخت‌تر خواهد بود. برای شروع می‌توانید یکی از لباس‌های خود را طرح‌دار انتخاب کنید و بهتر است رنگ‌های طرح این لباس، با رنگ اصلی که در استایل مونوکروماتیک خود استفاده می‌کنید یکی باشد. علاوه بر این، می‌توانید با یک استایل مونوکروم ساده، از اکسسوری طرح‌دار مثل دستمال گردن نیز استفاده کنید.