از بین بردن لکه چای

نکاتی برای پاک کردن لکه چای

چای به‌ عنوان مهم‌ترین نوشیدنی بعد از آب در ایران شناخته می‌شود و معمولاً به‌ عنوان نوشیدنی اصلی سر سفره صبحانه بسیاری از ما قرار دارد، همین چای با آن همه دل‌بستگی که به آن داریم اگر روی لباس‌مان به‌ خصوص لباس‌های سفید بریزد می‌تواند تبدیل به یک کابوس شود؛ اما اصلاً جای نگرانی نیست زیرا ما در این یادداشت راه پاک کردن لکه چای از روی لباس و پارچه را به شما آموزش خواهیم داد.

 

قبل از شروع برچسب لباس را بخوانید

قبل از این‌که یک روش را برای پاک کردن لکه چای از روی پارچه انتخاب کنید، حتماً برچسبی که داخل آن دوخته شده است را با دقت بخوانید. به‌ عنوان‌ مثال، ممکن است روی برچسب لباس نوشته شده باشد: «فقط خشک‌شویی». در این حالت شما باید لباس را به خشک‌شویی تحویل دهید؛ اما اگر روی برچسب لباس فقط خشک‌شویی نوشته نشده باشد، شما می‌توانید خودتان در خانه و با استفاده از روش زیر لکه چای را از بین ببرید.

 

مرحله اول: لباس را زیر آب سرد بگیرید

به‌ محض این‌که لکه چای بر روی پارچه ایجاد شد، آن را زیر آب سرد بگیرید، یا یک تکه پارچه تمیز را به آب سرد آغشته کرده و با آن روی لکه چای ضربه بزنید. هر زمان که پارچه تمیز به چای آغشته شد، از یک تکه پارچه جدید استفاده کنید. آن‌قدر این کار را تکرار کنید تا دیگر چیزی از لکه چای باقی نماند.

 

مرحله دوم: لباس را در آب سرد خیس کنید

اگر لباس مورد نظر شما نیازی به خشک‌شویی ندارد، بلافاصله بعد از ایجاد شدن لکه چای آن را حداقل برای مدت ۳۰ دقیقه داخل آب سرد خیس کنید. اگر اندازه لکه چای خیلی بزرگ است، می‌توانید پارچه را به مدت یک شبانه‌روز در آب خیس کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید به ازای هر ۳ لیتر آب سرد، مقدار کمی (حدوداً ۳ قاشق چای‌خوری) ماده شوینده نیز به آب اضافه کنید. اگر رنگ لباس شما سفید است، می‌توانید به‌جای شوینده مقداری مایع سفیدکننده داخل آب بریزید و سپس آن را خیس کنید.

 

مرحله سوم: پارچه‌های نخی را داخل محلول سرکه سفید خیس کنید

اگر جنس پارچه لباس شما نخی است، می‌توانید آن را داخل محلول سرکه سفید نیز خیس کنید. ابتدا سرکه سفید را روی یک قسمت کوچک از لباس که زیاد معلوم نیست امتحان کنید، زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ لباس شود. برای درست کردن این محلول، کافی‌ست ۱ فنجان سرکه سفید و ۳ فنجان آب سرد را داخل یک سطل، کاسه و یا حتی سینک ظرف‌شویی با هم مخلوط کنید.

به‌ جای خیس کردن لباس، می‌توانید مقداری از محلول سرکه سفید را مستقیماً روی قسمتی از لباس که لکه چای روی آن قرار دارد اسپری کنید و اجازه دهید برای مدت ۳۰ دقیقه در همان حالت باقی بماند.

اگر بعد از انجام‌دادن این کارها، لکه چای بازهم از بین نرفته بود، می‌توانید مقداری نمک روی آن بریزید و با انگشتان خود پارچه و نمک را به هم بمالید تا زمانی که پاک کردن لکه چای اتفاق بیافتد.

 

مرحله چهارم: لباس را بشویید

بعد از این‌که این روش‌ها را انجام دادید، حتماً لباس مورد نظر را طبق معمول بشویید تا تمام باقی‌مانده سرکه و نمک به‌ طور کامل از روی آن پاک شود. اگر رنگ لباس شما سفید است، حتماً آن را با مایع سفیدکننده بشویید، اما اگر لباس‌تان رنگی‌ست، می‌توانید برای شستن آن از مایع لکه‌بر مخصوص لباس‌های رنگی استفاده کنید.

 

مرحله پنجم: لباس را بررسی و سپس خشک کنید

درنهایت، پارچه را از ماشین لباسشویی بیرون بیاورید و قبل از استفاده از خشک‌کن، لکه را بررسی کنید. گرما باعث می‌شود لکه بر روی پارچه ثابت باقی بماند، پس تا زمانی که لکه چای به‌ طور کامل از بین نرفته باشد، نباید از خشک‌کن استفاده کنید. اگر لکه چای کاملاً از بین رفته بود، لباس را طبق معمول خشک کنید یا آن را در بالکن قرار دهید تا در نور آفتاب خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید