لباس مصاحبه کاری

لباس مناسب مصاحبه کاری

فقط چند ثانیه طول می‌کشد تا فرد مصاحبه‌کننده بر اساس احساسات و شواهد خود درباره استخدام کردن یا استخدام نکردن شما تصمیم بگیرد. حتی اگر سابقه کاری زیادی داشته باشید و توانایی و مهارت شما برای صحبت کردن در یک مصاحبه کاری بالا باشد، هیچ‌وقت نباید قدرت یک لباس شیک و مناسب برای مصاحبه کاری را دست‌کم بگیرید. لباس مناسب مصاحبه کاری چی‌بپوشم؟

 

سعی کنید متوجه شوید افراد مصاحبه‌کننده معمولاً چه لباسی می‌پوشند

مهم نیست که سبک و استایل لباس‌ شخصی شما چیست. درهرصورت نباید لباسی انتخاب کنید که شخصیت شما را با شخصیت افرادی که در محیط کاری مورد نظر کار می‌کنند متفاوت جلوه دهد. برای مثال اگر تمام افراد مصاحبه‌کننده با شما شلوار جین پوشیده باشند و شما کت‌ و شلوار رسمی بپوشید، ممکن است احساس بدی داشته باشید و از طرفی دیگر، ممکن است این‌طور به نظر برسد که شما فرهنگ شرکت مورد نظر را متوجه نمی‌شوید.

برای اینکه بهتر بدانید کارمندان شرکت مورد نظر چه مدل لباس‌هایی می‌پوشند، می‌توانید به سایت لینکدین سری بزنید و عکس پروفایل کارمندان شرکت را ببینید. معمولاً لباسی که کارمندان در عکس پروفایل خود می‌پوشند، همان لباسی است که مورد تائید شرکت مورد نظر است.

 

سعی کنید یک لباس کاملاً نو نپوشید

لباس مناسب مصاحبه کاریهنگام انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه کاری، لباسی انتخاب کنید که با آن راحت باشید و احساس اعتماد به‌ نفس کنید. بنابراین لباسی که انتخاب می‌کنید نباید کاملاً نو باشد و حداقل باید قبلاً یک‌بار آن را پوشیده باشید. برای مثال ممکن است که شما یک دست کت‌ و شلوار قدیمی داشته باشید که از دوران دانشگاه آن را نپوشیده‌اید. اگر متوجه شدید این کت‌ و شلوار با فرم لباس شرکت موردنظر متناسب است، دیگر نیازی نیست کت‌ و شلوار جدیدی برای روز مصاحبه کاری خود تهیه کنید. یکی دیگر از دلایلی که نباید در روز مصاحبه کاری لباس جدید بپوشید این است که هنوز نمی‌دانید آیا این لباس خیلی زود چروک می‌شود؟ آیا برچسب آن پوست بدن شما را اذیت می‌کند؟ آیا قسمت زیر بغل لباس تنگ است و کشیده می‌شود؟ آیا بیش‌ از حد گرم است و باعث می‌شود دائماً عرق کنید؟

شما می‌توانید به‌ جای کت‌ و شلوار رسمی، یک شلوار کتان به رنگ خاکی، یک پیراهن و یک کت اسپرت را با هم ست کنید و شیک باشید، مگر اینکه قبل از مصاحبه کاری به شما تأکید کرده باشند حتماً کت‌ و شلوار رسمی بپوشید. اگر ناچارید کت‌ و شلوار جدید بخرید، بهتر است حتماً چند روز قبل این کار را انجام دهید؛ چون ممکن است کت‌ و شلوار شما نیاز به تنگ کردن داشته باشد. همچنین می‌توانید آن را در خانه بپوشید تا کمی به لباس خود عادت کنید.

اگر متوجه شدید شرکت مورد نظر قوانین خاصی برای نوع لباس ندارد و کارمندان آن هر چیزی که دوست داشته باشند را می‌پوشند، می‌توانید به‌ سادگی لباسی انتخاب کنید که در آن احساس راحتی می‌کنید و به شما اعتماد به‌ نفس بیشتری می‌دهد.

 

حتماً لباس‌هایی انتخاب کنید که باهم هماهنگ‌اند

افراد مصاحبه‌کننده معمولاً دنبال فردی هستند که مرتب باشد. پس شما باید تمام اجزای استایل خود را با دقت و هماهنگ با هم انتخاب کنید. برای مثال، هرگز در استایل خود بیشتر از سه رنگ متفاوت استفاده نکنید. این راحت‌ترین راه برای هماهنگ بودن لباس‌هایتان با یکدیگر است. علاوه بر این به یاد داشته باشید که کیف، جوراب و حتی چتر شما نیز بخشی از استایل‌تان به‌ حساب می‌آید. به همین دلیل باید رنگ آن‌ها را نیز هماهنگ با رنگ دیگر اجزای استایل خود انتخاب کنید.

 

سعی کنید دو لایه لباس بپوشید

شما نمی‌دانید اتاقی که قرار است داخل آن مصاحبه کاری انجام بگیرد خیلی گرم است یا خیلی سرد. پس بهتر است خودتان را برای هر شرایطی آماده کنید و دو لایه لباس بپوشید. برای مثال، یک پیراهن و یک کت یا ژاکت. برای اینکه استایل شیک و جذابی داشته باشید می‌توانید لباس خود را از جنس پنبه‌ خالص (برای خانم‌ها) یا پشم گوسفند مرینوس انتخاب کنید که هر دو بسیار سبک، اما در عین‌ حال زیبا هستند.

 

حتماً تمام قسمت‌های لباس خود را به‌ خوبی اتو کنید و کفش‌هایتان را واکس بزنید

افراد مصاحبه‌کننده معمولاً به جزئیات توجه زیادی می‌کنند. پس یادتان باشد که حتماً تمام قسمت‌های لباس خود را به‌ خوبی اتو کنید، کفش خود را تمیز کنید و واکس بزنید، ناخن‌های خود را کوتاه کنید و سوهان بکشید تا مرتب باشند. علاوه بر این سعی کنید از کمترین میزان لوازم‌ آرایش و عطر استفاده کنید. استفاده کردن از هر چیزی که حواس فرد مصاحبه‌کننده را از مهارت‌ها و شخصیت شما پرت کند ممنوع است.

 

چه لباس‌هایی (تقریباً) برای هر مصاحبه کاری مناسب هستند؟

برای آقایان

یک پیراهن دکمه‌دار به رنگ سفید، یک شلوار کتان به رنگ خاکی، پوتین، بوت و یک کت شیک که بافت منحصر به‌ فردی دارد. کنف و لینن از بهترین انتخاب‌ها برای یک کت اسپرت هستند. حتماً در انتخاب کت دقت کنید و بهترین کتی را که دارید بپوشید.

چرا این لباس برای مصاحبه کاری مناسب است؟ چون در عین سادگی، شیک و زیباست و باعث می‌شود که توجه فرد مصاحبه‌کننده به صحبت‌های شما جلب شود نه به لباس‌هایتان. علاوه بر این، چنین لباس کلاسیک و زیبایی نشان‌دهنده بالغ بودن شما است و قطعاً از کت و شلوار رسمی وجهه زیباتری دارد.

 

برای خانم‌ها

یک شلوار جین تنگ یا لوله‌تفنگی با رنگ تیره، بوت یا کفش راحتی و یک کت شیک. سعی کنید جنس بلوز خود را طوری انتخاب کنید که با پوشیدن آن احساس راحتی داشته باشید. برای مثال یک بلوز از جنس پنبه، کتان، یا ابریشم به رنگ سفید ساده.

چرا این لباس برای مصاحبه کاری مناسب است؟ چون کاملاً ساده و شیک است و حواس فرد مصاحبه‌کننده را پرت نمی‌کند. اگر دوست دارید استایل‌تان کمی حرفه‌ای‌تر به نظر برسد، می‌توانید روی بلوز خود یک کت شیک بپوشید.

لباس مصاحبه کاری

لباس مناسب مصاحبه کاری چیست؟

همه ما زمانی که قصد داریم در یک مصاحبه کاری شرکت کنیم تا حدی استرس داریم. معمولاً یکی از مواردی که نگرانش هستیم، این است که چه لباسی بپوشیم تا یک فرد خوش‌پوش و درعین‌حال حرفه‌ای به نظر برسیم. زمانی که در چنین شرایطی قرار دارید، بهتر است که از شب قبل لباس موردنظر خود را انتخاب کنید تا حداقل خیالتان از این بابت راحت شود و استرس کمتری داشته باشید؛ اما لباس مناسب برای مصاحبه کاری چیست؟ در یادداشت امروز قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم. با ما همراه باشید!

 

برای شرکت کردن در یک مصاحبه کاری رسمی، پوشیدن کت‌وشلوار اجباری است

معمولاً اکثر مصاحبه‌های کاری، جو کاملاً رسمی دارند مگر اینکه غیرازاین را به شما بگویند. رسمی بودن یک مصاحبه کاری به این معنا است که شما باید حتماً کت‌وشلوار بپوشید. خانم‌ها نیز در چنین شرایطی، باید یک لباس شیک و رسمی انتخاب کنند.

 

سعی کنید لباس‌هایی مطابق با عرف جامعه انتخاب کنید

بسیار مهم است که کارفرما در اولین مواجهه با شما، از ظاهرتان نیز راضی باشد و تصویر خوبی از شما (خوش‌پوش و مطابق با عرف جامعه) در ذهن او باقی بماند. به همین دلیل بهتر است که یک لباس شیک و درعین‌حال کاملاً ساده انتخاب کنید. برای مثال، لباسی به رنگ خاکستری تیره یا سورمه‌ای ساده. اگر دوست ندارید لباستان بیش‌ازحد ساده باشد، می‌توانید یک پیراهن راه‌راه انتخاب کنید.

لوازم جانبی مثل کفش، کراوات، کیف و در مورد خانم‌ها جوراب‌شلواری و شال، باید رنگی خنثی داشته باشد. برای مثال، شما نمی‌توانید در یک مصاحبه کاری از رنگ نارنجی، زرد، قرمز و صورتی برای لباس‌ها و لوازم خود استفاده کنید!

یادتان باشد تنها چیزی که باید در یک مصاحبه کاری توجه کارفرما را به خود جلب کند، مهارت‌ها و رفتار شما است، نه لباس‌های پرزرق‌وبرق.

 

نکات کاربردی برای خانم‌ها

۱. بیش‌ازحد از زیورآلات استفاده نکنید. به‌خصوص زیورآلات بزرگ و آویزهای خیلی بلند و زیورآلاتی که با هر حرکت شما، سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند.

۲. اگر قصد دارید در مصاحبه کاری یک کفش پاشنه‌بلند بپوشید، پاشنه آن نباید خیلی بلند و بیشتر از ۷ سانتی‌متر باشد. علاوه بر این، اگر مشکل بدنی خاصی ندارید، ترجیحاً از پوشیدن یک کفش کاملاً تخت نیز خودداری کنید.

۳. یادتان باشد که رنگ لباس‌ها و زیورآلات و لوازم جانبی خود را کاملاً هماهنگ باهم انتخاب کنید. برای مثال، رنگ آبی و سورمه‌ای، یا رنگ خاکستری و مشکی را باهم ست کنید و به‌هیچ‌وجه از رنگ‌های بُرنده استفاده نکنید؛ چون این کار باعث می‌شود یک فرد غیرحرفه‌ای به نظر برسید.

۴. اگر زمان مصاحبه کاری شما در روزهای گرم فصل تابستان است، می‌توانید جوراب‌شلواری بپوشید. همچنین، رنگ لباس خود را تیره و مدل آن را کاملاً ساده انتخاب کنید.

لباس مناسب مصاحبه کاری

نکات کاربردی برای آقایان

۱. طرح کراواتی که برای مصاحبه کاری انتخاب می‌کنید، باید کاملاً ساده و شیک باشد.

۲. از یک کفش و کمربند چرمی به رنگ مشکی استفاده کنید. کفش قهوه‌ای بیشتر برای یک کت‌وشلوار خاکستری روشن یا یک کت‌وشلوار از جنس پارچه لینن مناسب است که پوشیدن آن‌ها در یک مصاحبه کاری اصلاً کار درستی نیست.

۳. سعی کنید رنگ پیراهن خود را سفید یا آبی روشن انتخاب کنید.

۴. سایز کت‌وشلوار و پیراهن شما باید کاملاً با سایز بدنتان متناسب باشد. پس حتماً برای سفارش لباس‌های خود از یک خیاط حرفه‌ای کمک بگیرید. اگر بودجه زیادی برای دوختن کت‌وشلوار ندارید می‌توانید از فروشگاه‌هایی که اجناس خود را به حراج گذاشته‌اند یک دست کت‌وشلوار شیک تهیه کنید.

۵. اگر اهل پوشیدن جلیقه هستید، می‌توانید با اضافه کردن یک جلیقه رسمی به استایل خود، خوش‌تیپ‌تر به نظر برسید.

۶. حتماً مدل کت‌وشلوار خود را کاملاً ساده و شیک انتخاب کنید. مدل کت‌وشلوار نباید عجیب‌وغریب باشد و جلب‌توجه کند.

 

نکات کاربردی یکسان برای خانم‌ها و آقایان

اگر با پوشیدن یک لباس فرم سنتی و رسمی احساس راحتی نمی‌کنید، راه‌هایی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، به سبک و روش خودتان لباس بپوشید و درعین‌حال، برای مصاحبه کاری شیک و خوش‌پوش به نظر برسید. نکته اول در این شرایط این است که با انجام دادن این کار، در نظر کارفرما یک فرد با اعتمادبه‌نفس به نظر می‌رسید. نکته دوم این است که اگر کارفرما فرم لباس پوشیدن شما را دوست نداشته باشد، این احتمال به وجود خواهد آمد که محیط کار موردنظر برای شما مناسب نباشد و از کار کردن در آنجا حس خوبی به شما دست ندهد. به‌طورکلی، لباسی که در روز مصاحبه کاری می‌پوشید باید اندازه، تناسب و کیفیت خوبی داشته باشد.

همچنین سعی کنید در هنگام مصاحبه کاری، مدل و رنگ موهای خود را به شکل طبیعی حفظ کنید.

 

لباس نیمه‌رسمی برای مصاحبه کاری به چه معناست؟

اینکه کارفرما قبل از مصاحبه کاری به شما بگوید می‌توانید یک لباس نیمه‌رسمی بپوشید، ممکن است دو معنای متفاوت داشته باشد. یا قصد دارد خیال شما را راحت کند که نیازی نیست کت‌وشلوار بپوشید یا می‌خواهد شما را امتحان کند و ببیند که آیا می‌توانید خودتان را با قوانین پوششی سازمان مطابقت دهید یا نه. در صورت امکان، سعی کنید که کمی بهتر از فردی که با شما مصاحبه می‌کند لباس بپوشید.

برای مثال:

۱. فکر پوشیدن کت‌وشلوار را از سر خود بیرون کنید! مشکلی ندارد که یک کت نیمه‌رسمی بپوشید، اما یادتان باشد که این کت باید جنس سبک و مدل شیکی داشته باشد. علاوه بر این، باید آن را با شلوار یا دامنی ست کنید که با خود کت مطابقت نداشته باشد.

۲. هرگز شلوار جین، تی‌شرت، یا لباس ورزشی و راحتی نپوشید.

۳. آقایان حتماً باید یک پیراهن یقه‌دار بپوشند و اگر دوست داشته باشند، می‌توانند آن را با یک ژاکت پشمی نازک، یک کت نیمه‌رسمی، یک کراوات، یا هر سه مورد ست کنند.

۴. خانم‌ها نیز می‌توانند یک بلوز شیک را با یک شلوار یا دامن رسمی ست کنند.

 

درنهایت، بازهم تأکید می‌کنیم که یادتان باشد آن‌قدری که مهارت‌ها، سابقه کاری، هوش و خلاقیت شما در یک مصاحبه کاری مهم هستند، لباس‌هایتان مهم نیستند اما برای اینکه نشان بدهید یک فرد حرفه‌ای و با اعتمادبه‌نفس هستید، بهتر است که مطابق با قوانین گفته‌شده یک لباس شیک انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید