پارچه لینن

همه چیز درباره پارچه لینن

پارچه لینن یکی از زیباترین و پرطرفدارترین انواع پارچه است که بسیاری از افراد درباره آن چیزی نمی‌دانند. این مسئله خیلی عجیب است، چون در حال حاضر بسیاری از لباس‌های موجود در بازار از جنس لینن دوخته می‌شوند. این مدل پارچه زمانی آن‌قدر محبوب بوده است که در حال حاضر هم به لباس‌های کتانی و پنبه‌ای، لینن گفته می‌شود؛ حتی با وجود اینکه دوران پارچه‌های تمام پنبه‌ به پایان رسیده و بسیاری از الیاف در انواع پارچه، مصنوعی‌اند. امروزه از لینن برای تهیه انواع لباس استفاده می‌شود. در یادداشت امروز قصد داریم شما را با پارچه لینن و کاربردهای آن بیشتر آشنا کنیم.

 

در ترکیب پارچه لینن چه موادی وجود دارد؟

پارچه لینن یک پارچه مقاوم است که از الیاف کتان درست می‌شود. برای استخراج الیاف لینن، گیاهان کتان یا بریده می‌شوند یا با دست از زمین کنده می‌شوند. گفته می‌شود که کشیدن گیاهان منجر به ایجاد لینن ظریف‌تری خواهد شد. بعد از بریده شدن گیاه، بذرهای آن از طریق یک فرآیند به نام winnowing یا ripping جدا شده و در معرض رطوبت قرار داده می‌شوند تا الیاف از گیاه جدا شوند. وقتی الیاف از هم جدا شدند، طولانی‌ترین آن‌ها که می‌توانند تا ۲۰ سانتی‌متر هم طول داشته باشند، جمع شده و به شکل نخ درمی‌آیند تا درنهایت به پارچه تبدیل شوند.

 

لینن نسبت به انواع دیگر پارچه چه مزایایی دارد؟

پارچه‌های لینن نبست به پارچه‌های کتانی و پنبه‌ای دو تا سه برابر مقاومت بیشتری دارند و وقتی آن‌ها را می‌شویید، با سرعت بیشتری خشک می‌شوند. ساختار این پارچه پر از منفذ است، پس به طور طبیعی رطوبت را جذب کرده و گرما را از خود عبور می‌دهد. درنتیجه بسیاری از لباس‌های پارچه لیننتابستانی و ملافه‌ها و روبالشی‌ها، از جنس لـینن تولید می‌شوند.

یکی دیگر از مزایای لـینن این است که خاصیت ضد باکتریایی دارد، به همین دلیل قرن‌ها است که به یک پارچه محبوب برای درست کردن انواع باند تبدیل شده است.

با این‌ حال، پارچه لـینن چند ویژگی منفی نیز دارد. مثلاً خاصیت ارتجاعی کمی دارد، به همین دلیل راحت چروک می‌شود. اصولاً استایل لباس‌های لینن به طور معمول چروک است، پس اگر با چروک مشکل دارید از خریدن لباس لینن صرف‌نظر کنید. همچنین قیمت لینن نسبت به پارچه‌های کتان و پنبه گران‌تر است. البته با تمام این‌ها، لـینن هنوز هم مثل همان روزهای اولی که کشف شده بود، برای تولید لوازم دکوری خانه و انواع لباس از محبوب‌ترین پارچه‌ها به شمار می‌آید.

 

چگونه از پارچه لینن نگهداری کنیم؟

همان‌طور که گفتیم، یکی از ویژگی‌های لینن برای کسانی که به استایل لـینن آشنا نیستند یا عادت ندارند، زود چروک شدن آن است. پس اگر عاشق لباس‌هایی از جنس لینن هستید و سبکی و خنکی و ظاهر این پارچه را دوست دارید، بهتر است یا خودتان را برای مدام اتو کردن آماده کنید، یا لباس‌های خود را با همان چین‌ و چروک‌ها که استایل مخصوص لینن است بپوشید و متمایز باشید.

برای اینکه بتوانید لباس‌های لینن را بهتر و راحت‌تر اتو کنید، می‌توانید مقداری اسپری نشاسته روی لباس (به‌ خصوص قسمت یقه آن) بزنید و بعد لباس را اتو کنید. این اسپری معمولاً از ترکیب آب و نشاسته ذرت ساخته می‌شود و کاری می‌کند که پـارچه کمی فرم به خود بگیرد، زود لک نشود، دانه‌های پرز روی آن ایجاد نشود و راحت‌تر اتو شود. البته به یاد داشته باشید وقتی لباس لینن خود را بپوشید، دوباره کمی چروک می‌شود. اگر دوست ندارید که لباس‌تان حتی یک‌ذره هم چروک شود، بهتر است که به سراغ لباس‌هایی از جنس لـینن ترکیبی (درصد لـینن کمتر و پلی‌استر بیشتر) بروید که نسبت به لینن عادی نرم‌تر هستند. علاوه بر این‌ها به یاد داشته باشید قبل از اتو کردن پـارچه لینن، صبر کنید تا پـارچه نسبتا خشک شود؛ چون زمانی که پـارچه خیس باشد، چین‌ و چروک‌های آن از حالت عادی بیشتر می‌شود و درنتیجه اتو کردن آن‌ها نیز وقت بیشتری می‌گیرد.

به‌ طورکلی، لینن با گذشت زمان صاف‌تر می‌شود. شما می‌توانید این مدل پـارچه را با خیال راحت با ماشین لباس‌شویی بشویید؛ اما بهتر است بدانید که لینن هم درست مثل پارچه پنبه و کتان، می‌تواند با شستشو جمع شود و به‌ اصطلاح آب برود. به همین دلیل بهتر است لباس‌های با جنس لـینن را با استفاده از آب ولرم (تا دمای سی درجه) بشویید. اگر دوست دارید که لـینن فرم و مقاومت خود را بهتر حفظ کند، می‌توانید به‌ جای شستشو در خانه آن را به خشک‌شویی بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید