انتخاب سایز لباس

راهنمای انتخاب سایز لباس

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وارد یک فروشگاه لباس شوید و یک مدل لباس خاص را بپسندید، اما چون سایز خود را نمی‌دانید مجبور شوید چند سایز مختلف را امتحان کنید تا به سایز دلخواه برسید. نگران نباشید، درست است که سایز لباس در برندهای مختلف کمی متفاوت است، اما اگر اندازه‌ قسمت‌های مختلف بدن خود را به‌ درستی بدانید، می‌توانید خیلی راحت متوجه شوید چه سایز لباسی برای شما مناسب است. در یادداشت امروز قصد داریم شما را با نحوه انتخاب سایز لباس آشنا کنیم.

 

مرحله اول: نحوه اندازه‌گیری سایز قسمت‌های مختلف بدن

 

ابتدا سایز دور سینه خود را اندازه بگیرید

اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، این است که سایز دور سینه خود را اندازه بگیرید. برای این کار، به یک متر نرم مخصوص خیاطی نیاز دارید. مطمئن شوید که متر خیاطی از قسمت زیر بغل شما رد شده است. یادتان باشد متر را طوری نگه دارید که نه خیلی شل باشد، نه خیلی سفت. اگر حس کردید که عضلات سینه شما در حال فشرده شدن هستند و از گوشه و کنار متر خیاطی بیرون زده‌اند، یعنی متر را خیلی سفت نگه داشته‌اید. در این حالت نمی‌توانید سایز دور سینه خود را به‌درستی اندازه بگیرید.

 

سایز دور کمر خود را اندازه بگیرید

در ابتدا به یک طرف خم شوید (فرقی نمی‌کند به کدام طرف) و چین طبیعی کمر خود را پیدا کنید. سپس در این حالت دور کمر خود را اندازه بگیرید و مطمئن شوید که متر خیاطی را کمی شل نگه داشته‌اید. علاوه بر این شما می‌توانید با قرار دادن متر خیاطی به اندازه ۵ سانتی‌متر بالاتر از ناف، سایز طبیعی کمر خود را اندازه بگیرید. این قسمت معمولاً باریک‌ترین قسمت دور کمر شما است.

 

سایز دور باسن خود را اندازه بگیرید

صاف بایستید و پاهای خود را در کنار هم قرار دهید. سپس متر خیاطی را دور پُرترین قسمت باسن و ران‌های خود بیاندازید و سایز آن را اندازه بگیرید. این قسمت معمولاً در فاصله بین فاق و ناف شما قرار دارد. بهتر است که هنگام اندازه گرفتن سایز این قسمت، متر خیاطی را کمی شل نگه دارید تا اگر قصد خرید یک پیراهن را داشتید، قسمت روی باسن آن برای شما خیلی تنگ و کوچک نشود.

 

جدول سایزبندی برند موردنظر را بررسی کنید

به یاد داشته باشید که جدول سایزبندی هر برندی با برند دیگر متفاوت است. به همین دلیل اگر مجبور شدید دو لباس از دو برند مختلف را با سایز متفاوتی خریداری کنید اصلاً متعجب نشوید. با این‌ حال شما می‌توانید از این جدول سایزبندی به‌ عنوان یک جدول راهنمای ساده استفاده کنید.

اگر اندازه قسمت‌های مختلف بدن شما بین دو سایز متفاوت از یک برند قرار داشت، بهتر است سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید. علاوه بر این، جدول سایزبندی برندهای اروپایی با جدول سایزبندی برندهای آمریکایی متفاوت است. به همین دلیل حتماً باید قبل از خرید این دو جدول را باهم مطابقت دهید تا بتوانید سایز مناسب را انتخاب کنید.

انتخاب-سایز-لباس

در نهایت، اعداد به‌دست‌آمده را به حروف مخصوص سایزبندی تبدیل کنید

بعضی از برندها و فروشگاه‌های لباس، برای نشان دادن سایز لباس از اعدادی مثل ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ استفاده نمی‌کنند، در عوض از حروفی مانند M، S، XS، و … استفاده می‌کنند. خوشبختانه این حروف متناسب با اعداد خاصی هستند و شما می‌توانید بر اساس این اعداد، سایز خود را مشخص کنید. در برندهای آمریکایی، معمولاً سایز ۲ مطابق با XS، سایز ۴ مطابق با S، سایز ۶ مطابق با M، سایز ۸ مطابق با L، سایز ۱۰ مطابق با XL و سایز ۱۲ مطابق با XXL است. البته بازهم امکان دارد که جدول سایزبندی یک برند آمریکایی با یک برند آمریکایی دیگر کمی تفاوت داشته باشد.

 

مرحله دوم: بررسی جدول سایزبندی فروشگاه مورد نظر

 

زمانی که قصد دارید به‌صورت آنلاین لباس بخرید، حتماً راهنمای انتخاب سایز را بررسی کنید

در بیشتر وب‌سایت‌های فروش آنلاین لباس، یک جدول راهنمای سایز وجود دارد که شما را راهنمایی می‌کند تا مناسب‌ترین سایز را انتخاب کنید. به همین دلیل بهتر است هنگام خرید آنلاین، حتماً اندازه‌های بدن خود را با این جدول راهنما مطابقت دهید تا لباس مورد نظر برایتان تنگ یا گشاد نشود. علاوه بر این، سعی کنید همیشه از یک وب‌سایت لباس بخرید، به‌ این‌ ترتیب کم‌کم متوجه می‌شوید که سایز شما بر اساس جدول سایزبندی این وب‌سایت چه سایزی است.

 

در هنگام خرید حضوری، حتماً جدول سایزبندی فروشگاه موردنظر را بررسی کنید

اگر سایز قسمت‌های مختلف بدن خود را به‌ درستی اندازه بگیرید، می‌توانید وقتی قصد خرید حضوری دارید، به‌ راحتی این اندازه‌ها را با جدول سایزبندی فروشگاه مورد نظر مطابقت دهید و سایز مناسب را انتخاب کنید. بسیاری از فروشگاه‌ها و برندهای تولید لباس، جدول سایزبندی مخصوص به خود را دارند. معمولاً می‌توانید با چک کردن برچسب داخل لباس متوجه شوید که کدام سایز آن برای شما مناسب‌تر است.

 

از فروشنده درخواست کنید شما را برای انتخاب سایز مناسب راهنمایی کند

گاهی اوقات بهترین راه برای انتخاب سایز لباس این است که از فروشنده درخواست کنید شما را راهنمایی کند. هرگز از انجام دادن این کار خجالت نکشید، چون شما اولین نفری نیستید که از فروشنده برای انتخاب سایز مناسب راهنمایی می‌گیرید. همه فروشندگان به‌ خوبی می‌دانند که جدول سایزبندی برای هر برند و فروشگاهی متفاوت است. زمانی که شما اندازه قسمت‌های مختلف بدن خود را به‌ خوبی بدانید، فروشنده می‌تواند شما را راهنمایی کند تا سایز مناسب را انتخاب کنید.

 

مرحله سوم: انتخاب لباس متناسب با فرم بدن

 

لباس مناسب برای یک بدن لاغر چه مدلی دارد؟

اگر فرم بدن شما صاف است و لاغر هستید، می‌توانید با انتخاب یک پیراهن مناسب، زیبایی اندام ظریف خود را دوچندان کنید. یک پیراهن کلاسیک و کمی تنگ، بهترین گزینه برای فرم اندام شما است. اگر دوست دارید که برآمدگی‌های بدنتان کمی بهتر مشخص شوند، می‌توانید یک دامن مدل A‑line انتخاب کنید. اگر دوست دارید زیبایی شانه‌ها، گردن و ترقوه خود را دوچندان کنید، می‌توانید لباسی انتخاب کنید که خط آستین آن کمی پایین‌تر از شانه آغاز می‌شود. این کار باعث می‌شود که توجه همه به سمت بالاتنه شما جلب شود.

اگر پایین‌تنه شما از بالاتنه‌تان بزرگ‌تر است، باید پیراهنی انتخاب کنید که توجه دیگران را به سمت بالاتنه‌تان جلب کندانتخاب-سایز-لباس

فرم بدن افرادی که بالاتنه‌شان (سینه‌ها) بزرگ‌تر از پایین‌تنه‌شان (باسن و ران‌ها) است، گلابی‌شکل نامیده می‌شود. در این حالت بهتر است که یک پیراهن بدون یقه یا دکلته انتخاب کنید تا توجه دیگران به سمت بالاتنه شما جلب شود. پیراهنی که کمر تنگی داشته باشد یا یک دامن A‑line بلند، می‌تواند پایین‌تنه شما را زیباتر نشان بدهد.

 

لباس مناسب برای فرم بدن ساعت‌شنی چه لباسی است؟

فرم بدن ساعت‌شنی یعنی اینکه فرد، بالاتنه و پایین‌تنه پُر و کمری باریک داشته باشد. اگر فرم بدن شما این‌چنین است، می‌توانید با انتخاب پیراهنی که کمر تنگ یا کمربند دارد (مثل پیراهن‌های بافتنی یا چپ و راستی)، زیبایی اندام خود را دوچندان کنید.

 

اگر فرم بدن شما گرد است، باید پیراهنی انتخاب کنید که توجه دیگران را به بالاتنه‌تان جلب کند

فرم بدن گرد به این معناست که قسمت دنده‌های فرد (قسمت بالای کمر) از دیگر نقاط بدن باریک‌تر است. اگر فرم بدن شما این‌چنین است، باید پیراهنی انتخاب کنید که توجه دیگران را به سمت بالاتنه‌تان جلب کند؛ چون خط کمر شما در حقیقت زیر سینه‌تان قرار دارد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید پیراهنی انتخاب کنید که روی قسمت گردن آن جزئیات زیبایی وجود دارد و جلب‌توجه می‌کند. با انتخاب یک دامن بلند یا یک دامن A‑line نیز می‌توانید کاری کنید که فرم بدنتان شبیه فرم ساعت‌شنی به نظر برسد.

 

اگر سینه‌های بزرگی دارید، بهتر است توجه دیگران را به سمت پایین‌تنه خود جلب کنید

اگر اندازه دور سینه شما نسبت به دور کمر و باسنتان بزرگ‌تر است، بهترین کار این است که توجه دیگران را به سمت پایین‌تنه خود جلب کنید. برای مثال، می‌توانید به‌جای یک پیراهن دکلته، یک پیراهن یقه‌هفت انتخاب کنید تا سینه‌هایتان به نسبت کوچک‌تر به نظر برسند. یک پیراهن بلند یا یک دامن A‑line می‌تواند بهترین گزینه برای فرم بدن شما باشد، چون بین سایز بالاتنه و سایز پایین‌تنه شما نوعی تعادل برقرار می‌شود. علاوه بر این، با انتخاب پیراهنی که قسمت پایین آن دارای جزئیات زیبایی است، می‌توانید توجه دیگران را به سمت پایین‌تنه خود جلب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید