یونیسکس

یونیسکس چیست؟

یونیسکس چیست؟یونیسکس

«یونیسکس» اشاره به محصولات یا شیوه‌ی پوشش، سبک آرایش و حتی مدل رفتاری دارد. یونیسکس برای هر جنسیتی مناسب است زیرا مختص و محدود به جنسیت نیست. یونیسکس را در لغت تک‌جنسی، میان‌جنسی یا ‌فراجنسی معنا می‌کنند. در دنیای مد و لباس اشاره به محصولی دارد که قابل استفاده‌ توسط هر جنسیتی است. یونیسکس کلیشه‌های جنسیتی را پشت سر می‌گذارد و به خود انسان توجه می‌کند. کلیشه‌هایی که در تمام دنیا از کودکی وجود دارند از قبیل دامن زنانه است و شلوار مردانه، قرمز رنگی زنانه است و آبی مردانه، تورها مخصوص زنانند و مناسب مردان نیستند. یونیسکس تمام این کلیشه‌ها را می‌شکند و انسان‌ها را دعوت می‌کند تا در اولین نگاه به این مهم توجه کنند که فرد مقابل قبل از هر چیزی یک انسان است.

این روزها معنای واژه‌ی یونیسکس گسترده‌تر و حتی تبدیل به یک سبک پوشش شده است. یونیسکس نه تنها یک ویژگی، بلکه یک سبک مشخص با عناصر خاص است. جدای از دنیای قاعده‌مند مد و لباس، همیشه طراحان و لباس‌ها و سبک‌هایی وجود دارند که پا را فراتر از قواعد می‌گذارند و باعث می‌شوند دنیای مد وسعت بیشتری پیدا کند و تفکرات گوناگون را فارغ از جنسیت شامل شود. به همین دلیل است که این واژه را فراجنسیتی می‌نامند. در همین راستا سبک و «استایل» یونیسکس بر اساس تعاریف کلیشه‌ای که برای زنان و مردان طول تاریخ وجود داشته تعریف و طراحی نمی‌شود. این سبک به اشتراکات می‌پردازد و سعی بر اتحاد و یکی شدن دارد. درست در میانه‌ی قرن نوزدهم با موج اول برابری‌خواهی زنان بود که جرقه‌ی یونیسکس زده شد. زنان به دنبال حقوق برابر با مردان و حق رأی و اشتغال و استقلال، می‌خواستند لباس‌هایی راحت‌تر داشته باشند تا بتوانند آزادانه در جامعه حاضر و ظاهر شوند. پیراهن‌های پرچین و دامن‌های پرحجم و آستین‌های پف‌داری که یادگار عصر ویکتوریایی‌ بودند کم‌کم از میان رفتند و جای خود را به لباس‌ها ساده و کاربردی دادند.

اکنون که وارد قرن بیست و یکم شده‌ایم و دو دهه را سپری کرده‌ایم، دیگر مردان و زنان در اکثر جوامع به یک میزان نقش دارند. لباس‌های مردان و زنان به یکدیگر نزدیک شده است. امروز بر خلاف عصر ویکتوریایی شلوار پوشیدن زنان امری عادی تلقی می‌شود و زنان به راحتی کت و شلوار می‌پوشند. دیگر کت و شلوار لباسی مردانه خطاب نمی‌شود. همینطور مردان در لباس‌هایشان از رنگ‌های درخشان و روشن و ملایم استفاده می‌کنند. امروزه «برندها» و طراحان به طور خاص، لباس‌هایی با طراحی یونیسکس عرضه می‌کنند که تمام جنسیت‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند. حالا دیگر یونیسکس بعد از سال‌ها تبدیل به یک سبک و استایل شده است، سبکی که در نگاه اول به انسان بودن اهمیت می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید