خانه‌تکانی

خانه‌تکانی

کمدتان را ​پاک‌سازی کنید.

​آیا دوست دارید درِ کمدتان را که باز می‌کنید ​فقط ​پر از چیزهایی باشد که عاشق‌شان هستید​،​ آویزان‌شده، مرتب و منظم، ست‌شده و هماهنگ، بدون انبوهی از لباس‌های دِمُده، لباس‌هایی که عیب و ایراد پیدا کرده‌اند یا دیگر اندازه‌تان نیستند، اما نمی‌دانید چگونه می‌شود به این ​تصویر رؤیایی رسید؟ ​نگاه‌کردن دردی را درمان نمی‌کند. اولین قدم برای داشتن کمد رؤیایی‌، پاک‌سازی و خلاص‌شدن از چیزهایی‌ست که کفرتان را درآورده است.

قدم اول: از قانون چهار ​کُپّه استفاده کنید.

همه چیز را (بله، همه چیز را) از کمد و دراور بیرون بکشید و روی تخت بریزید. چرا روی تخت؟ چون ​با این روش مجبور می‌شوید تا قبل از خواب​،​ دسته‌بندی را تمام کنید، وگرنه مجبورید ​کل این ​این فاجعه را روی زمین بریزید و صبح ​اول وقت، ​دوباره با آن مواجه شوید.

حالا که یک ​کوه لباس دارید​،​​ آن‌ها را به چهار ​کُپه‌​ی کوچک‌تر ​تقسیم کنید: ​«​​عشق‌هام»، «عمراً»، «یه‌وقتایی»، و «فصلش که شد».

قدم دوم: زیاد فکر نکنید.

اگر زیاد فکر کنید هر لحظه ممکن است پشیمان شوید. پس؟ پس در وهله‌ی اول، «عشق‌هام» را در کمد آویزان کنید. «عمراً»ها را بسته‌بندی کرده، کنار بگذارید تا به نیازمندان هدیه کنید. «فصلش که شد»ها را در چمدان، یا طبقاتی از دراور که زیاد توی دست و پای‌تان نیست بچینید تا فصلش که شد، سراغ‌شان بروید. حالا شما مانده‌اید با دسته‌ی «یه‌وقتایی». دسته‌ای که حجمش خیلی هم کم نیست. اگر زیاد روی این دسته دقیق شوید، این خطر وجود دارد که آویزان‌شان کنید و کمدتان هم‌چنان رؤیایی نشود. پس؟ پس یک ملافه/بقچه‌ی بزرگ پهن کنید، کپه‌ی «یه‌وقتایی»ها را تا کنید و در آن بپیچید. بقچه را گره بزنید و بگذاریدش زیر تخت، یا ته کمد. بعد؟ بعد اگر سه ماه گذشت و گذارتان به بقچه نیفتاد، لباس‌های داخل بقچه را با خیال راحت اهدا کنید. اما اگر توی این مدت، هرازگاهی رفتید یکی از لباس‌ها را برداشتید، و اگر بیشتر از سه بار از آن لباس استفاده کردید، خوب است بدانید این لباس را لازم دارید، حتا اگر عاشقش نیستید. پس آن را با ملایمت تا کنید و در یکی از کشوهای نه زیاد پر رفت و آمد دراورتان بگذارید.

یک قانون طلایی می‌گوید لباسی را که طی شش ماه نپوشیده‌ای، دیگر نخواهی پوشید. پس عادت انبارکردن را کنار بگذارید، اضافی‌ها را به نیازمندان اهدا کنید، و بگذارید کمدتان کمی هوا بخورد و نفس بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید